
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.83 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 10.41 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 10.41 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.3 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Friction |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 6 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black, White |
| Plating | Tin |
| shrouded | Yes |
| Contact Mating Length | 5.08 mm |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |
| Tail Length | 3.3 mm |
| Plating Thickness | 6.3 µm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.1 mm |
| Contact Shape | Square |
| Underplate Material | Nickel |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Termination Post Length | 3.3 mm |
| PCB Mount Retention | Without |
| PCB Mount Alignment | Without |
Stock: 2030
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53177
Ext.Price$0.53177
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53177 | $0.53177 |
| 10 | $0.45055 | $4.50550 |
| 25 | $0.36188 | $9.04700 |
| 50 | $0.29067 | $14.53350 |
| 100 | $0.28077 | $28.07700 |
| 300 | $0.27121 | $81.36300 |
| 500 | $0.26198 | $130.99000 |
| 1000 | $0.25306 | $253.06000 |
